سامانه ذخیره‌سازی SAB-MX

محصول ذخیره‌سازی SAB-MX را می‌توان بی شک یکی از برترین محصولات ذخیره‌سازی شرکت پرسا به شمار آورد. این محصول را شاید بتوان نمونه قدرتمند شده‌ی محصول SAB-SE نامید. در محصول SAB-MX تلاش شده‌است تا با افزایش کمی و کیفی تمامی پارمترهای ذخیره‌سازی، این محصول را در رده محصولات رده بالا قرار داد. از جمله مهمترین پارامترهای یک SAN Storage که به عنوان اصلی ترین راهکار برای ذخیره‌سازی داده‌های حجیم در مراکز داده به شمار می‌رود، می‌تواند شامل ارائه فضای ذخیره‌سازی مناسب، کارایی بسیار بالا، امنیت و قابلیت اطمینان و همچنین مقیاس-پذیری سامانه باشد. محصول SAB-MX مناسب برای استفاده در سازمان‌ها و مراکزی می‌باشد که نیاز به حجم ذخیره‌سازی و کارایی بسیار بالایی دارند.

یکی از مهمترین ویژگی‌های افزوده شده در این محصول، افزونه سازی تمامی سخت‌افزارهای بکار رفته در آن می‌باشد تا از این طریق احتمال در دسترس‌بودن سامانه برای سرویس‌دهی به بالای ٪۹۹،۹۹۹۹ برسد و این بدین معناست که احتمال از سرویس خارج‌شدن این محصول کمتر از ۳۰ ثانیه در سال می‌باشد. از جمله سخت‌افزارهایی که افزونگی (پشتیبان) برای آن درنظر گرفته شده‌است شامل دیسک‌ها، کنترلرها، کارت‌های ارتباطی (FC Card, iSCSI Card) و از همه مهمتر مادربورد می‌باشد. در حال حاضر ظرفیت اولیه این محصول برابر با ۴۸۰ ترابایت (480TB) می‌باشد که با توجه به پشتیبانی از JBOD، تا ۹۶۰ ترابایت (960TB) نیز قابلیت افزایش دارد. این محصول قابلیت پشتیبانی از پروتکل‌های FC، iSCSI و InfiniBand را نیز دارا می‌باشد. همچنین قابلیت بروزرسانی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به صورت برخط نیز فراهم شده‌است تا امکان ارتقای محصول بدون خارج‌شدن سامانه از سرویس‌دهی فراهم گردد.

به منظور افزایش هرچه بیشتر کارایی این محصول می‌توان از ماژول اختصاصی شرکت پرسا با نام تجاری RapidStore استفاده نمود. محصول RapidStore معادل با محصول FAST Cache در محصولات خارجی (از جمله EMC، HP،IBM) می‌باشد که در آن با استفاده از ویژگی‌های منحصربفرد دیسک‌های SSD، کارایی سامانه ذخیره‌سازی 2 تا 10 برابر (متناسب با نوع برنامه کاربردی) افزایش می‌یابد. برای مشاهده افزایش کارایی RS اینجا را مشاهده نمایید. تمامی قطعات سخت‌افزاری بکاررفته در محصول SAB-MX پیش از استفاده مستقیم، به صورت کامل، توسط متخصصین این شرکت و با استفاده از ابزارهای تست استاندارد بین المللی مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار می‌گیرند. در حال حاضر این محصول به صورت تجاری و برای شرکت‌ها، بانک‌ها، موسسات داخلی، سازمان‌های دولتی و خصوصی به فروش می‌رسد. این محصول با استفاده از واسط کاربری اختصاصی خود امکان مدیریت، پایش و کنترل جامع بر تمامی بخش‌های سامانه را فراهم آورده‌است.

سامانه SAB-MX در تقسیم‌بندی سامانه‌های ذخیره‌سازی داده، در رده بالا قرار گرفته‌است. در حال حاضر این محصول نیاز بسیاری از شرکت‌ها، سازمان‌ها و ادارات دولتی را پاسخگو می‌باشد. ویژگی‌های سخت‌افزاری سامانه SAB-MX که در رده بندی محصولات ذخیره‌سازی به عنوان یک SAN Storage شناخته می‌شود، در قالب جدول زیر نشان داده شده‌است.

Specification Value
Min/Max SFF Drive 4/72
Min/Max LFF Drive 4/72
On-Node Cache 64GB
Total Cache Up to 8 TB
Two-Level Caching Yes
2/4/8 Gb/s FC Max Ports per Array Up to 10
1 Gb iSCSI Max Total Ports per Array Up to 10
10 Gb iSCSI Max Total Ports per Array Up to 10
Disk Array Enclosure Support Yes
Controller nodes 12 Gb SAS
Storage Configuration
Drive Enclosure 25*2.5- SAS/Flash Drive
15*3.5- SAS/Flash Drives
Max Raw Capacity Up to 2 PB
Capacity in Disk Array Enclosure Up to 960TB
Drive Type Support 2 TB 6G 7.2K LFF Dual-port MDL SAS
3 TB 3G 7.2K LFF Dual-port MDL SAS
4 TB 6G 7.2K LFF Dual-port MDL SAS
Input/output per second (IOPS) +100,000
Maximum Initiators Supported 1024
Max Number of Pools 2000
Max Pool LUNs 2048
Max LUN Size 256 TB
Disk Array Enclosure Support 4U
Drive Quantity 72
Disk Support HDD/SSD Flash
Disk Protocol Support SAS/SATA/NL-SAS
RAID Options 0/1/10/5/6/50/60
Connectivity
Max total Ports per Array 20
Built-in 1GbE Ports 2-4
Drive Types Supported HDD/SSD Flash
Drive Form Factor 2.5”/3.5”
Number of Controller Nodes 2
Host Interface - 8 Gbs FC (4) Ports
- Option to add (4) FC Ports or (2) 10 GbE iSCSI Ports
Power
Power Consumption 870 Watts
Powers configuration(Single/Dual) Dual
Dimension
Form Factor 4U
Weight (Kg) --
Minimum Dimensions (W x D x H) 19” * 17.8” * 7” in
Width (cm) 19”
Height (cm) 7”
Depth (cm) 17.8”
Operating Environment
OS Support Win/Unix/Linux/ESXi
Interface SAB User Interface
What’s Included
Guarantee-year(s) (Warranty/Support) 3
Part Number
Product Name Part Number
SAB-MX 150 PBH-MX01-A
SAB-MX 250 PBH-MX02-A
SAB-MX 500 PBH-MX05-A
کارایی بالا

معمولاً معیار کارایی با استفاده از دو پارامتر زیر قابل بررسی می‌باشد:

 • زمان پاسخ کوتاه

زمان پاسخ به یک درخواست معمولاً برابر با مدت زمانی است که یک درخواست به سامانه ذخیره‌سازی ارسال و پس از ارائه سرویس به آن درخواست، توسط ارسال‌کننده دریافت می‌گردد. در سامانه ذخیره‌سازی SAB-MX تلاش شده‌است تا با استفاده از الگوریتم‌های بهبود‌یافته و همچنین استفاده بهینه از دیسک‌های حالت جامد، زمان پاسخ دهی به درخواست‌ها به شدت کاهش یافته و در نتیجه سرعت بسیار بالایی را در ذخیره اطلاعات فراهم آورد. از جمله این روش‌ها استفاده از ماژول اختصاصی شرکت پرسا تحت عنوان RapidStore می‌باشد. با استفاده از این ماژول، کارایی سامانه در ذخیره و بازیابی اطلاعات در سرورهای مختلف بین ۲ تا ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

 • گذردهی بالا

معیار گذردهی که تحت عنوان Throughput استفاده می‌شود، بیانگر میزان توانایی سامانه در تعداد پاسخ به تراکنش‌های دریافتی می‌باشد که معمولاً تحت پارامتر IOPS بیان می‌گردد. در واقع میزان گذردهی یک سامانه رابطه مستقیمی با میزان زمان پاسخ به درخواست خواهد‌داشت. هر مقدار میزان زمان پاسخ به یک درخواست کمتر و سریع صورت پذیرد، سامانه توانایی پاسخ به تعداد درخواست‌های بیشتری را در واحد زمان خواهد‌داشت. در حال حاضر سامانه SAB-MX قادر است تا در هر ثانیه حدود ۸۰،۰۰۰ تراکنش را دریافت و پاسخ دهد.

سازگار با بارهای کاری مختلف

یکی از ویژگی‌های سامانه‌های ذخیره‌سازی توانایی پشتیبانی از انواع بارهای کاری می‌باشد. بارهای کاری بیانگر نوع داده‌های کاربران می‌باشد. این داده‌ها با توجه به معیارهای مختلفی همچون درخواست‌ها، نوع درخواست‌ها و غیره به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • OLTP

  بیانگر بارهای کاری هستند که دارای اندازه سایز کوچک و تعداد بالا می‌باشند. داده‌های ارسالی به بانک‌ها مثال خوبی از این دست می‌باشد.

  • Transaction Processing
  • e-Commerce
 • Business Intelligence
  • Data Warehousing
  • PLAP
 • HPC
  • Scientific Computing
  • Imaging
 • Web
  • Audio
  • Video
دسترس‌پذیری بالا

یکی از نگرانی‌های کاربران در استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی، ارائه سرویس و خدمات به صورت پیوسته و بدون افت کارایی می‌باشد. توانایی یک سامانه ذخیره‌سازی در ارائه یک سرویس پیوسته از مهمترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. در واقع عدم کارکرد هرکدام از بخش‌های سامانه از جمله لینک‌های ارتباطی (کابل‌های فیبر، شبکه و...)، دیسک‌ها و .. منجر می‌شود تا سامانه در حالت خارج از سرویس قرار گیرد. شرکت پرسا در تولید سامانه SAB-MX در کنار استفاده از کنترلرهای RAID برای افزایش کارایی و افزایش قابلیت اطمینان سامانه، راهکارهای دیگری از جمله استفاده از سخت‌افزارهای افزونه مورد استفاده قرار داده‌است.

 • عدم وجود تک‌نقطه خرابی

  در سامانه SAB-MX تلاش شده‌است تا با استفاده از سخت‌افزارهای افزونه، میزان زمان سرویس‌دهی به حداکثر میزان خود برسد. در این حالت اگر هرکدام از سخت‌افزارها خراب شوند، سخت‌افزار جایگزین، قادر به ادامه سرویس‌دهی می‌باشد، بدون آنکه نیاز به غیرفعال کردن سامانه و یا از دست رفتن داده گردد.

 • دسترس‌پذیری تقریبی ٪۹۹.۹۹۹۹

  استفاده از راهکارهای مختلف در تولید سامانه SAB-MX، زمان از سرویس خارج‌شدن سامانه را به کمتر از ۳۰ ثانیه در سال رسانده‌است و این بدان معناست که دسترسی به سامانه به صورت بی وقفه امکان‌پذیر می‌باشد.

سازگار با انواع پلتفرم‌های امنیت بالا

در حال حاضر بسیاری از سرورها خدمات و سرویس‌های خود را در قالب سرویس‌های امنیت بالا ارائه می‌دهند. سامانه SAB-MX قادر به پشتیبانی از اکثر بسترهای امنیت بالا می‌باشد و همین امر باعث شده‌است تا بتوان از این سامانه به عنوان میزبان چنین سرورهایی استفاده نمود. پلتفرم‌های قابل ارائه توسط سامانه SAB-MX عباتند از:

 • VMWare
 • Xen
 • Hyper-V
قابلیت مقیاس‌پذیری

در صورت استفاده از سامانه SAB-MX، در حالتی که نیاز به افزایش فضای ذخیره‌سازی موردنیاز باشد، دیگر نیازی به خرید سامانه ذخیره‌سازی جدید نمی‌باشد. سامانه SAB-MX بگونه‌ای طراحی و تولید شده‌است که قادر است که به راحتی قابل توسعه در بخش‌های مختلف می‌باشد. این امر می‌تواند منجر به کاهش شدید هزینه‌ها در نیازهای آتی شرکت‌ها گردد. مقیاس‌پذیری سامانه SAB-MX در دو بخش زیر اعمال می‌گردد:

 • افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی

  سامانه SAB-MX با قابلیت پشتیبانی از دیسک‌های با حجم بالا، امکان گسترش فضای ذخیره‌سازی را فراهم آورده‌است.

 • افزایش تعداد دیسک‌ها

  با استفاده از سامانه SAB-MX امکان افزودن آرایه‌ی جدیدی از دیسک‌ها به منظور افزودن دیسک‌های جدید امکان‌پذیر می‌باشد.

کپی آنی و تصویر لحظه‌ای

یکی از امکانات تعبیه‌شده در سامانه‌های ذخیره‌سازی SAB-MX، امکان کپی لحظه‌ای (Instant Copy) برای مجموعه‌ی عظیمی از داده می‌باشد. حجم این داده‌ها می‌تواند بین چند صد مگابایت تا چند صد ترابایت متغیر باشد.

 • کپی آنی راه دور
 • تصویر آینه‌ای راه دور

کپی آینه‌ای از راه دور برخلاف کپی آنی (لحظه‌ای)، به کپی فیزیکی اطلاعات در محل دیگری اشاره دارد. از نظر فیزیکی، فاصله میان کپی ثانویه تا داده‌های اصلی در سامانه اولیه می‌تواند از چندین متر تا چندین هزار کیلومتر باشد. کپی آنی قادر به حفظ اطلاعات به دلیل پاک شدن اشتباهی فایل سیستم، خرابی سخت‌افزاری سامانه، سیل، زلزله، آتش سوزی و موارد نظیر آن‌ها نخواهد بود. درحالی‌که در کپی آینه‌ای از راه دور، یک سامانه ذخیره‌سازی فیزیکی دیگر (چندین کیلومتر دورتر از سامانه اولیه) و از طریق شبکه‌های پرسرعت اقدام به کپی داده‌های سامانه اولیه می‌نماید تا از این طریق در صورت بروز خرابی، سیل، زلزله و موارد مشابه قادر به حفظ اطلاعات باشد.

آدرس
تهران، میدان تیموری، خیابان حبیب زادگان، بن بست فاطمی، پلاک ۱ شرقی، واحد ۱۱
+98 (21) 66029164
info@hpds.ir

پشتیبانی