سامانه ذخیره‌سازی SAB-All-Flash

یکی از ویژگی‌های محصولات شرکت پرسا، پوشش تمامی انواع نیازمندی‌های شرکت‌ها، سازمان‌ها و مراکز داده می‌باشد و براین اساس محصولات مختلفی را بدین منظور طراحی و تولید نموده‌است. در حال حاضر بسیاری از خدمات مربوط به مراکز داده و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات، مربوط به ارائه سرویس‌هایی با سرعت و قدرت پردازش بالا می‌باشد. از جمله این مراکز می‌توان به مراکز داده مربوط به بانک‌ها اشاره نمود. محصول ذخیره‌سازی SAB-All-Flash با هدف پردازش و ذخیره‌سازی بسیار سریع داده طراحی، تولید و روانه بازار شده‌است. در حال حاضر این محصول به عنوان اساسی ترین راهکار برای پردازش و ذخیره‌سازی بسیار سریع داده به شمار می‌رود.

بارزترین ویژگی این محصول توانایی بسیار بالای آن در پردازش و ذخیره‌سازی داده‌های تصادفی می‌باشد، بگونه‌ای قادر به انجام ۱۰۰ هزار تراکنش تصادفی در واحد زمان (۱۰۰،۰۰۰+ IOPS) می‌باشد. امروزه داده‌های تصادفی به عنوان بیشترین نوع داده از منظر فراوانی محسوب می‌گردند. با توجه به اینکه محصول SAB-All-Flash تماماً از دیسک‌های حالت جامد تشکیل شده‌است، فضای خام قابل ذخیره‌سازی در مقایسه با دیگر محصولات این شرکت کاهش یافته‌است که علت آن نیز افزایش قیمت تمام شده این محصول می‌باشد. فضای خام اولیه قابل ارائه توسط این محصول برابر با ۷۲ ترابایت (72TB) می‌باشد که در صورت افزودن JBOD این مقدار تا ۱۴۴ ترابایت (144TB) نیز قابل افزایش می‌باشد. پشتیبانی از انواع ساختار RAID، پشتیبانی از تمامی پروتکل‌های ارتباطی همچون (iSCSI، Fiber Channel (FC و InfiniBand از ویژگی‌های مهم این محصول به شمار می‌رود.

از ویژگی‌های بارز محصول SAB-All-Flash می‌توان به مقیاس‌پذیری این محصول در تمامی بخش‌ها اشاره نمود؛ به گونه‌ای که امکان افزایش تمامی پارامترها بدون خارج‌شدن سامانه از سرویس فراهم شده‌است. از جمله این موارد می‌توان به افزایش حجم ذخیره‌سازی، استفاده از پورت‌های ارتباطی بیشتر، افزایش تعداد دیسک‌های ذخیره‌سازی (در صورت نیاز) و موارد دیگر اشاره نمود که همین امر باعث شده‌است تا میزان سرویس‌دهی این محصول فراتر از ٪۹۹،۹۹۹ قرار گیرد. مدیریت، پیکربندی و پایش پیوسته سامانه ذخیره‌سازی SAB-ALL-FLASH، با استفاده از واسط کاربری اختصاصی این شرکت امکان‌پذیر می‌باشد که کاربر با استفاده از آن قادر به انجام تنظیمات مبتنی بر نوع برنامه کاربری و انتخاب بهترین پیکربندی می‌باشد. همچنین ارائه گزارشات کامل از عملکرد لحظه‌ای سامانه و وضعیت دیسک‌های مورد استفاده، امکان مدیریت سامانه را به بهترین شکل ممکن فراهم آورده‌است.

تمامی قطعات سخت‌افزاری بکاررفته در محصول SAB-ALL-FLASH پیش از استفاده مستقیم، به صورت کامل، توسط متخصصین این شرکت و با استفاده از ابزارهای تست استاندارد بین المللی مورد تست، بررسی و ارزیابی دقیق قرار می‌گیرند. محصول SAB-ALL-FLASH موفق به کسب گواهی‌نامه تأییدیه کارایی از سازمان‌های مختلف همچون پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، دانشگاه صنعتی شریف و همچنین سازمان فناوری اطلاعات شده‌است. در حال حاضر این محصول به صورت تجاری و برای شرکت‌ها، بانک‌ها، موسسات داخلی، سازمان‌های دولتی و خصوصی به فروش می‌رسد.

سامانه SAB-All-Flash به عنوان یک راهکار جامع به منظور پاسخگویی به نیازهای با سرعت پردازش و ذخیره‌سازی بالا شناخته می‌شود. ویژگی‌های سخت‌افزاری سامانه SAB-All-Flash که در رده بندی محصولات ذخیره‌سازی به عنوان یک SAN Storage شناخته می‌شود، در قالب جدول زیر نشان داده شده‌است.

Specification SAB-AFA-150 SAB-AFA-250 SAB-AFA-500
Max No. of Drives 150 250 500
CPU 2x Intel xeon 2600 V4 2x Intel xeon 2600 V4 2x Intel xeon 2600 V4
Memory 64G 128G 256G
Connection Protocols FC(Block) / NFS / CIFS FC(Block) / NFS / CIFS FC(Block) / NFS / CIFS
Max Flash cache Size 2 TB 4 TB 8 TB
Max RAW Capacity 2.3 PB 3.8 PB 7.6 PB
Disk support SSD SSD SSD
Redundancy Dual controller, Dual paths, Redundant components Dual controller, Dual paths, Redundant components Dual controller, Dual paths, Redundant components
RAID options 0 / 1 / 10 / 5 / 50 / 6 / 60 0 / 1 / 10 / 5 / 50 / 6 / 60 0 / 1 / 10 / 5 / 50 / 6 / 60
FC Protocols 8G / 16G 8G / 16G 8G / 16G
iSCSI 1G / 10G 1G / 10G 1G / 10G
Max number of FC/iSCSI ports 16 24 24
Max LUN size 256TB 256TB 256TB
Max LUN size 256TB 256TB 256TB
Max Number of Pools 30 50 100
Max Number of LUNs 1000 2000 3000
Max File system Per Array 1000 1500 2000
Max Attached Snapshots 1000 1500 2500
کارایی بالا

معمولاً معیار کارایی با استفاده از دو پارامتر زیر قابل بررسی می‌باشد:

 • زمان پاسخ کوتاه

زمان پاسخ به یک درخواست معمولاً برابر با مدت زمانی است که یک درخواست به سامانه ذخیره‌سازی ارسال و پس از ارائه سرویس به آن درخواست، توسط ارسال‌کننده دریافت می‌گردد. در سامانه ذخیره‌سازی SAB-SE تلاش شده‌است تا با استفاده از الگوریتم‌های بهبود‌یافته و همچنین استفاده بهینه از دیسک‌های حالت جامد، زمان پاسخ دهی به درخواست‌ها به شدت کاهش یافته و در نتیجه سرعت بسیار بالایی را در ذخیره اطلاعات فراهم آورد. از جمله این روش‌ها استفاده از ماژول اختصاصی شرکت پرسا تحت عنوان RapidStore می‌باشد. با استفاده از این ماژول، کارایی سامانه در ذخیره و بازیابی اطلاعات در سرورهای مختلف بین ۲ تا ۱۰ برابر افزایش خواهد یافت.

 • گذردهی بالا

معیار گذردهی که تحت عنوان Throughput استفاده می‌شود، بیانگر میزان توانایی سامانه در تعداد پاسخ به تراکنش‌های دریافتی می‌باشد که معمولاً تحت پارامتر IOPS بیان می‌گردد. در واقع میزان گذردهی یک سامانه رابطه مستقیمی با میزان زمان پاسخ به درخواست خواهد‌داشت. هر مقدار میزان زمان پاسخ به یک درخواست کمتر و سریع صورت پذیرد، سامانه توانایی پاسخ به تعداد درخواست‌های بیشتری را در واحد زمان خواهد‌داشت. در حال حاضر سامانه SAB-All-Flash با قدرت پردازشی و ذخیره‌سازی بالا قادر است تا در هر ثانیه بالغ بر 100000 تراکنش را دریافت و پاسخ دهد.

سازگار با بارهای کاری مختلف

یکی از ویژگی‌های سامانه‌های ذخیره‌سازی توانایی پشتیبانی از انواع بارهای کاری می‌باشد. بارهای کاری بیانگر نوع داده‌های کاربران می‌باشد. این داده‌ها با توجه به معیارهای مختلفی همچون درخواست‌ها، نوع درخواست‌ها و غیره به دسته‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شوند:

 • OLTP

  بیانگر بارهای کاری هستند که دارای اندازه سایز کوچک و تعداد بالا می‌باشند. داده‌های ارسالی به بانک‌ها مثال خوبی از این دست می‌باشد.

  • Transaction Processing
  • e-Commerce
 • Business Intelligence
  • Data Warehousing
  • PLAP
 • HPC
  • Scientific Computing
  • Imaging
 • Web
  • Audio
  • Video
دسترس‌پذیری بالا

یکی از نگرانی‌های کاربران در استفاده از سرویس‌های ذخیره‌سازی، ارائه سرویس و خدمات به صورت پیوسته و بدون افت کارایی می‌باشد. توانایی یک سامانه ذخیره‌سازی در ارائه یک سرویس پیوسته از مهمترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. در واقع عدم کارکرد هرکدام از بخش‌های سامانه از جمله لینک‌های ارتباطی (کابل‌های فیبر، شبکه و...)، دیسک‌ها و .. منجر می‌شود تا سامانه در حالت خارج از سرویس قرار گیرد. شرکت پرسا در تولید سامانه SAB-ALL-FLASH در کنار استفاده از کنترلرهای RAID برای افزایش کارایی و افزایش قابلیت اطمینان سامانه، راهکارهای دیگری از جمله استفاده از سخت‌افزارهای افزونه مورد استفاده قرار داده‌است.

 • عدم وجود تک‌نقطه خرابی

  در سامانه SAB-ALL-FLASH تلاش شده‌است تا با استفاده از سخت‌افزارهای افزونه، میزان زمان سرویس‌دهی به حداکثر میزان خود برسد. در این حالت اگر هرکدام از سخت‌افزارها خراب شوند، سخت‌افزار جایگزین، قادر به ادامه سرویس‌دهی می‌باشد، بدون آنکه نیاز به غیرفعال کردن سامانه و یا از دست رفتن داده گردد.

 • دسترس‌پذیری تقریبی ٪۹۹،۹۹۹

  استفاده از راهکارهای مختلف در تولید سامانه SAB-ALL-FLASH، زمان از سرویس خارج‌شدن سامانه را به کمتر از پنج دقیقه در سال رسانده‌است و این بدان معناست که دسترسی به سامانه به صورت بی وقفه امکان‌پذیر می‌باشد.

سازگار با انواع پلتفرم‌های امنیت بالا

در حال حاضر بسیاری از سرورها خدمات و سرویس‌های خود را در قالب سرویس‌های امنیت بالا ارائه می‌دهند. سامانه SAB-ALL-FLASH قادر به پشتیبانی از اکثر بسترهای امنیت بالا می‌باشد و همین امر باعث شده‌است تا بتوان از این سامانه به عنوان میزبان چنین سرورهایی استفاده نمود. پلتفرم‌های قابل ارائه توسط سامانه SAB-ALL-FLASH عباتند از:

 • VMWare
 • Xen
 • Hyper-V
قابلیت مقیاس‌پذیری

در صورت استفاده از سامانه SAB-ALL-FLASH، در حالتی که نیاز به افزایش فضای ذخیره‌سازی موردنیاز باشد، دیگر نیازی به خرید سامانه ذخیره‌سازی جدید نمی‌باشد. سامانه SAB-ALL-FLASH بگونه‌ای طراحی و تولید شده‌است که قادر است که به راحتی قابل توسعه در بخش‌های مختلف می‌باشد. این امر می‌تواند منجر به کاهش شدید هزینه‌ها در نیازهای آتی شرکت‌ها گردد. مقیاس‌پذیری سامانه SAB-ALL-FLASH در دو بخش زیر اعمال می‌گردد:

 • افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی

  سامانه SAB-ALL-FLASH با قابلیت پشتیبانی از دیسک‌های با حجم بالا، امکان گسترش فضای ذخیره‌سازی را فراهم آورده‌است.

 • افزایش تعداد دیسک‌ها

  با استفاده از سامانه SAB-ALL-FLASH امکان افزودن آرایه‌ی جدیدی از دیسک‌ها به منظور افزودن دیسک‌های جدید امکان‌پذیر می‌باشد. در حال حاضر محصول SAB-ALL-FLASH توانایی پشتیبانی از ۳۶ دیسک را دارا می‌باشد که در صورت نیاز قابلیت افزایش آن امکان‌پذیر می‌باشد.

کپی آنی و تصویر لحظه‌ای

یکی از امکانات تعبیه‌شده در سامانه‌های ذخیره‌سازی SAB-ALL-FLASH، امکان کپی لحظه‌ای (Instant Copy) برای مجموعه‌ی عظیمی از داده می‌باشد. حجم این داده‌ها می‌تواند بین چند صد مگابایت تا چند صد ترابایت متغیر باشد.

 • کپی آنی راه دور
 • تصویر آینه‌ای راه دور

کپی آینه‌ای از راه دور برخلاف کپی آنی (لحظه‌ای)، به کپی فیزیکی اطلاعات در محل دیگری اشاره دارد. از نظر فیزیکی، فاصله میان کپی ثانویه تا داده‌های اصلی در سامانه اولیه می‌تواند از چندین متر تا چندین هزار کیلومتر باشد. کپی آنی قادر به حفظ اطلاعات به دلیل پاک شدن اشتباهی فایل سیستم، خرابی سخت‌افزاری سامانه، سیل، زلزله، آتش سوزی و موارد نظیر آن‌ها نخواهد بود. درحالی‌که در کپی آینه‌ای از راه دور، یک سامانه ذخیره‌سازی فیزیکی دیگر (چندین کیلومتر دورتر از سامانه اولیه) و از طریق شبکه‌های پرسرعت اقدام به کپی داده‌های سامانه اولیه می‌نماید تا از این طریق در صورت بروز خرابی، سیل، زلزله و موارد مشابه قادر به حفظ اطلاعات باشد.

آدرس
تهران، میدان تیموری، خیابان حبیب زادگان، بن بست فاطمی، پلاک ۱ شرقی، واحد ۱۱
+98 (21) 66029164
info@hpds.ir

پشتیبانی